Silné deště a záplavy mohou na silnicích vytvářet hluboké louže, které představují vážné riziko pro řidiče. Neopatrný průjezd vodou může vést k poškození vozidla nebo dokonce k ohrožení života. V tomto článku se zaměříme na nebezpečí spojená s průjezdem hlubokými loužemi, jak odhadnout hloubku vody a co dělat, pokud se vaše auto zastaví uprostřed louže. V tomto článku si zase můžete přečíst, jak poznat vytopené auto, abyste při koupi ojetiny náhodou nenarazili na „plaváčka“.
Akvaplanink a ztráta kontroly
Když pneumatiky kvůli vrstvě vody ztratí kontakt s vozovkou, dochází k tzv. akvaplaninku. To může vést k úplné ztrátě kontroly nad vozidlem, což je extrémně nebezpečné zejména při vyšších rychlostech.
Poškození motoru a elektroniky
Voda může proniknout do motorového prostoru a způsobit vážné poškození motoru nebo elektronických systémů automobilu. Nasátí vody do motoru může vést k nenávratným škodám na motoru. Rychlý průjezd hlubší louží navíc může poškodit i kryt vašeho motoru. Když už se tedy odhodláte, přizpůsobte rychlost situaci. Dobré není vysoké ani příliš nízké tempo. Ideální je rychlost do 20 km/h, ale v praxi dejte spíše na vlastní pocit.
Riziko uvíznutí a zaplavení interiéru
Pokud je voda příliš hluboká, může vozidlo uvíznout. V extrémních případech může voda proniknout do interiéru, což nejen poškozuje vnitřní vybavení, ale také představuje riziko pro bezpečnost cestujících.
Sledujte ostatní vozidla
Pokud je to možné, pozorujte ostatní vozidla, která louží projíždějí. To vám může poskytnout představu o hloubce vody a o tom, zda je průjezd bezpečný.
Zkontrolujte úroveň chodníku nebo značení
Chodníky, dopravní značení nebo jiné pevné body mohou pomoci odhadnout hloubku vody. Pokud voda sahá nad obrubník nebo zaplavuje značení, je pravděpodobně příliš hluboká.
Pravidlo „půl kola“
Obecně platí, že pokud voda sahá do poloviny výšky vašeho kola nebo výše, neměli byste se pokoušet projet. V takové hloubce hrozí vážné poškození vozidla.
Buďte opatrní v neznámém terénu
Pokud neznáte stav vozovky pod vodou, může zde být riziko výmolů, propadlin nebo jiných překážek. V takovém případě je lepší neriskovat.
Zachovejte klid
Panika situaci jen zhorší. Pokuste se zůstat v klidu a zhodnoťte situaci.
Nepokoušejte se znovu nastartovat motor
Pokud se motor zastavil, nepokoušejte se ho znovu nastartovat. Mohlo by dojít k dalšímu poškození, zejména pokud se voda dostala do motoru.
Bezpečně opusťte vozidlo
Pokud je to bezpečné, opusťte vozidlo a dostaňte se na suché místo. Dbejte přitom na proudění vody a možné nebezpečí v okolí.
Zavolejte pomoc
Kontaktujte asistenční službu nebo tísňovou linku a informujte je o své situaci. Uveďte přesnou polohu a popište okolnosti.
Dokumentujte škody
Pokud je to možné, pořiďte fotografie vozu a okolí (klidně i videozáznam) pro pozdější komunikaci s pojišťovnou.
Průjezd hlubokými loužemi představuje vážné riziko pro vás i vaše vozidlo. Vždy je lepší zvolit bezpečnou alternativu, než riskovat poškození auta nebo ohrožení vlastního života. Pamatujte na výše uvedená doporučení a buďte na silnici obezřetní, zejména za nepříznivých povětrnostních podmínek.