V Česku je aktuálně přihlášeno zhruba 6,5 milionu osobních aut. Další stovky tisíc přidávají vozy s hmotností nad 3,5 tuny, motocykly a další motorová vozidla. Počet účastníků dopravního provozu neustále stoupá, s tím roste i riziko dopravní nehody. Těch bylo v roce 2023 téměř 95 tisíc, v průměru tak na každý den loňského roku připadalo zhruba 260 šetřených dopravních nehod. Další navíc nemusely být zaznamenány.
Ne že bychom to chtěli přivolávat, přesto i v tomto případě platí, že kdo je připraven, není překvapen. Po kolizi se kolikrát člověk úplně nesoustředí, takže mu i relativně jednoduché úkony nemusejí přijít na mysl. Pojďme si tedy shrnout základní pravidla.
Pokud se kolize stala na frekventovaném místě, myslete primárně na bezpečí své, svých spolucestujících i dalších účastníků nehody. Samozřejmostí je reflexní vesta, zapněte též varovná světla a výstražný trojúhelník umístěte minimálně 50 metrů před nehodu. Na dálnici klidně dvakrát tak daleko.
Pokud není možné automobily odklidit z vozovky či ke krajnici, snažte se v prvních minutách vyhnout pohybu po silnici. První chvíle po nehodě totiž bývají kritické, tudíž hrozí zranění ze strany ostatních řidičů. Na dálnicích tohle platí obzvlášť, proto co nejrychleji opusťte vozidlo, označte místo nehody (pokud to jde) a skryjte se daleko za svodidly. Mezitím zavolejte policii, která uvědomí silničáře a po příjezdu bude dohlížet na bezpečnost provozu.
Policii mimochodem k nehodě máte povinnost zavolat v případě, že dojde k zranění či smrti účastníků, případně pokud odhadovaná škoda přesáhne 100 tisíc korun.
V době chytrých mobilních telefonů s kvalitními fotoaparáty a videozáznamem ve vysokém rozlišení je dokumentace místa srážky poměrně jednoduchá. Snažte se proto nafotit a natočit co nejvíce záběrů. Nezaměřujte se přímo na samotnou nehodu a snažte se zvěčnit i okolí, brzdnou dráhu, aktuální situaci na místě a v okolí (například kvůli stromům či keřům, které by mohly zhoršit výhled). Důležité je také zdokumentovat počasí v místě a čase nehody. Dokonce i v létě totiž mohou teploty klesnout velmi nízko, což se s v kombinaci s letními pneumatikami může projevit na horší přilnavosti.
Pokud vaši dopravní nehodu někdo viděl, snažte se jeho výpověď zaznamenat na mobilní telefon. Od daného člověka si také vezměte kontaktní údaje (ideálně by vám měl ukázat občanský průkaz, byť takovou povinnost nemá). Ne každý chce či může čekat na příjezd policie a následné podání svědectví.
Policie by vám následně měla oficiálně potvrdit, kdo všechno byl účastníkem nehody. Podobný záznam se nehodí jen řidiči, ale všem zraněným z auta, kteří chtějí o odškodnění usilovat.
Dopravní nehoda často nekončí pouze škodou na majetku, ale také zraněními. Jestliže nevykazujete známky zdravotních problémů, avšak se necítíte ve své kůži (třeba vás bolí hlava, máte mžitky a je vám na zvracení), nechte se pro jistotu odvézt do nemocnice a vyšetřit. Oficiální lékařská zpráva v krátkém časovém úseku po nehodě vám může pomoci při následném jednání s pojišťovnou.
Potenciální zdravotní či psychické problémy se navíc mohou objevit i o několik týdnů nebo měsíců později. Případné zdravotní zprávy si proto ponechejte. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
Ať už máte pouze tzv. povinné ručení nebo dokonce havarijní pojistku, nezapomeňte kontaktovat vaši pojišťovnu. Pokud jste nehodu nezavinili, bude ústav komunikovat s pojišťovnou viníka a odškodnění vyřídí za vás. Pojišťovnu můžete kontaktovat také kvůli tomu, že máte úrazovou pojistku či podobné produkty.