Celoroční pneumatiky: Někdy smysl opravdu dávají

Technika
24. Sep 2024
121 přečtení
Celoroční pneumatiky: Někdy smysl opravdu dávají

Obutí do každého počasí zní trochu jako sci-fi, celoroční pneumatiky ovšem něco podobného nabízejí. V posledních letech se jedná o docela velké téma. Počasí se totiž mění a dřívější zimy plné sněhu a teplot pod nulou jsou v mnoha oblastech minulostí. Celoroční gumy se proto zdají jako řešení pro ty, kteří se pohybují většinu času po městě a blízkém okolí a ročně najedou nižší počet kilometrů, a to zejména v zimních měsících.

Celoroční pneumatiky poznáme podle označení M+S, které ovšem nedoplňuje piktogram v podobě sněhové vločky. Takové označení mají pouze zimní pryže. Někteří výrobci ke svým modelům přidávají své marketingové názvy typu All Season, 4Season, All Weather, CrossClimate a další.

Výhody

Kvalitní celoroční pneumatiky dokážou obstojně fungovat prakticky ve všech podmínkách. V létě velmi dobře sedí na silnici a poradí si i s vyšším sloupcem vody (byť letní gumy s drážkou pro odvod vody jsou účinnější), v zimě zase díky specifickému vzorku neztrácejí přilnavost na sněhu a vozovce s horší trakcí.

V tomto případě nemusíte řešit ani pravidelné přezouvání. Na druhou stranu celoroční obutí si „neodpočine“, tudíž minimálně z pohledu trvanlivosti nevydrží tak dlouho jako letní a zimní gumy, které se střídají přibližně co půl roku. Proto úplně nepočítejte s tím, že díky jejich pořízení nějak zvlášť ušetříte. I v tomhle případě navíc platí, že na pneumatikách se nemá a nemělo by šetřit.

Ušetříte ovšem na dvojím přezouvání za rok a nebudete muset řešit uskladňování gum. A také nesmíme zapomenout na to, že nepotřebujete druhou sadu disků. Tu bychom jinak doporučili už jenom z praktického hlediska. Pro pneumatiky je totiž tenhle model vstřícnější. Každé „svlékání“ a nasazování gumy na ráfek nedělá dobře ničemu.

Celoroční pneumatiky jsou ovšem v období od 1. listopadu do 31. března považovány za zimní, takže vám za ně v určitých případech nehrozí pokuta.

Nevýhody

Kdykoliv se snažíte o univerzální řešení, vždy se dočkáte kompromisu. Ani celoroční obutí není výjimkou. Pokud bychom tedy s „celoročkami“ srovnali podobně drahé letní a zimní gumy, vyjdou univerzální pneumatiky v naprosté většině případů hůře. Ostatně můžete se podívat na některé nezávislé testy. V celkovém hodnocení celoroční gumy obvykle skončí někde uprostřed.

Nevýhodami jsou například horší odvod vody a delší brzdná dráha na suchu, mokru i sněhu. Kritici tohle řešení považují za polovičaté a mají pravdu. Jenže tím se dostáváme k jádru věci.

Pro koho jsou ideální?

V pneuservisu vám sice řeknou, že kvalitní letní a zimní guma je lepší než ta nejlepší celoroční. Jenže pokud se většinou pohybujete po městě, kde jsou obecně vyšší teploty a sníh je zde odklízen přednostně, máte nízký kilometrový nájezd v řádu nižších jednotek tisíc ročně a chcete si ušetřit starosti s tradičním jarním a podzimním přezouváním, jsou pro vás univerzální gumy ideálním řešením.

Tahle varianta se rok od roku těší větší a větší oblibě, na což reagují i výrobci. Dnešní směsi a vzorky jsou proto výrazně lepší než ty před pěti a více lety. Jestliže proto máte v rodině druhé auto na kratší cesty, které jen vzácně zamíří na dálnice a okresky, asi bychom se celoročním pneumatikám nebránili. Zvažte si ale všechny okolnosti.

Pokud bydlíte v podhůří nebo na Vysočině, raději bychom si tohle rozhodnutí rozmysleli. Jestliže jste ale z jižní Moravy, z Prahy nebo jiného velkého města, dává to smysl. Smiřte se také s tím, že ani v jednom ročním období nebudete mít tolik přilnavosti jako u specializovaného obutí. Na sportovní jízdu se proto univerzální gumy nehodí.

V rámci výběru konkrétního typu necháváme doporučení jako u zimních gum. Pečlivě si projděte testy (už se dělají i ty zaměřené primárně na tento druh pneumatik) a hodnoťte si, jaké konkrétní vlastnosti od pneumatik očekáváte. Každý typ může být navržen pro trochu jiné podmínky.

 

Rubriky
Nákupní rádce
Poradíme s výběrem vozu, náležitostmi prodeje či koupě vozu
Technika
Pomůžeme orientovat se v moderních technologiích osobních vozů
Cestování po Evropě
Povinné výbavy, rychlostní limity, mýtné či pokuty jednotlivých evropských zemí přehledně
Financování vozu
Různé možnosti financování nákupu nového i ojetého vozidla.
Novinky
Novinky a akce na webu UlovAuto.cz